Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

Associational Leadership

ASSOCIATIONAL LEADERSHIP

 Associational MINISTRY Teams

Resource Team                           

  Members 2017                   Members 2018  

Baptist Men Team

Jim Felty – Team Leader                  Jim Felty – Team Leader

Rex Merrill                                            Rex Merrill

Robert Snowden                                Robert Snowden

Steve Talmadge                                  Steve Talmadge

Johnny McJunkin                              Johnny McJunkin

Arthur Aiken                                       Arthur Aiken

Sonny Bracken                                    Sonny Bracken

Donald Lee Merrill                              Donald Lee Merrill

 

Evangelism Team

Dave Nimer – Team Leader             Michael Skinner – Team Leader

Charles Baxter                                     Charles Baxter

Jackie Hensley                                    Jackie Hensley

Jimmy Burress                                     Jimmy Burress

Willie Hendon                                      Dave Nimer

Bill Britt                                                  Bill Britt

Sidney Calhoun                                   Allen Murray

Michael Skinner

Allen Murray

Discipleship Team

Shane Duncan – Team Leader        Johnny Hughes – Team Leader

Tommy Preslar                                    Tommy Preslar

Johnny Hughes                                   Shane Duncan

 

Mission Go Team

Alan Perry – Team Leader                Alan Perry – Team Leader

Robert & Linda Snowden                 Robert & Linda Snowden

Sonny & Lucy Bracken                       Sonny & Lucy Bracken

Alex Marquez                                       Alex Marquez

Brooks & Brenda Harrell                    Brooks & Brenda Harrell

Shannon Compton                              Shannon Compton

Chris Schlender                                   Chris Schlender

Bryan Murdock                                     Bryan Murdock

Ordination Team

Ron Nelson                                          Ron Nelson – Team Leader

Jason Kittrell                                       Jason Kittrell

Dan Dellinger                                      Dan Dellinger

Randy Schuler                                    Randy Schuler

Kyle Reese                                           Kyle Reese

Leland Holland                                    Leland Holland

Jackie Hensley                                     Jackie Hensley

Prayer Team

Shane Hardesty – Team Leader      Shane Hardesty – Team Leader

Ann Kiviniemi                                       Ann Kiviniemi

Jerri Hogsed                                         Jerri Hogsed

WMMU Team

Jan Miller – Team Leader                 Jan Miller – Team Leader

Katie Whitmire                                     Katie Whitmire

Kelli Gordon                                         Deb Holland

Deb Holland                                         Lauren Kittrell

Lauren Kittrell                                       Melba McBride

Melba McBride                                     Jamie Preslar

Jamie Preslar                                       Millie Rahrer

Sue Davis

Lynn Hallimore

Gwynneth Britt

Kristen Forshee]

Youth Team

Brent Medcalf – Team Leader          Brent Metcalf – Team Leader

Billy Ragland                                        Billy Ragland

Mandy Bentley                                     Mandy Bentley

 Associational Administrative Teams

 Administrative Team                 

Members 2017                   Members 2018

Moderator

Bill Britt                                                  Chester Chappell

Vice Moderator

Chester Chappell                                  Will Dinkins

Audit Team

Taffy Galloway                                     Gerenna Hubbard

Gail Dorrity                                           Gail Dorrity

Norris Barger

Constitution Bylaws

Jackie Green                                        Jackie Green

Shane Hardesty                                   Shane Hardesty

Finance/Stewardship

Chester Chappell                              Vice Moderator – Will Dinkins

Carolyn Eubanks     2018                 Carolyn Eubanks                                 2018

Troy Johnson           2019                  Troy Johnson                      2019

James Yaskeiwicz    2017                David Spray                          2019

Rhonda Douhit        2017                  Mark Willis                            2020

David Spray              2019                   Jim Felty                                2020

Troy Johnson           2019

 

Nominating Committee

Carolyn Eubanks                                Carolyn Eubanks – Team Leader

Susan Reid              2018                   Susan Reid                           2018

Deanna Mull            2017                    Tommy Crocker                  2019

Michael Skinner      2019                    Michael Skinner                   2019

Mary Lou Hensley   2017                   Kathie Aiken                         2019

Kathie Aiken           2019                    Glenda Queen                     2020

Tommy Crocker      2019                    _____________                  2020

Personnel Team

Lynn Harron            2017                    Tommy Preslar                    2018

Tommy Preslar       2018                   Jeremy Jackson                   2019

Jeremy Jackson      2019                    _____________            2020

Trustees

Bobby Barnes         2018                   Bobby Barnes                      2018

Buster McCall          2019                   Buster McCall                       2019

Oliver Skerrett         2016                    Alan Thompson                   2020